Kam ant stalo garstyčios?

ne kas...būna ir geriau...normaliai.neblogai!puiku! (balsavo 2 , reitingas: 5.00 iš 5)
Loading...

Savaitė“ 2006-10-10 12:54

Istorikų teigimu, garstyčios — vienas seniausių prieskonių, o gal netgi pats seniausias… Garstyčios Kinijoje buvo žinomos dar prieš prieš 3000 metų.Įprastos mums garstyčios, gatavi padažai arba grūdeliai, žmonėms žinomos jau keletą amžių. Pavyzdžiui, Senovės Romoje ir Graikijoje garstyčių grūdeliai buvo aukojami dievams, vėliau, IX a., Prancūzijos vienuolynuose iš jų jau buvo gaminami padažai, kurių galėjo paragauti ir paprasti mirtingieji. Būtent prancūzų dėka kulinarinis pasaulis ir praturtėjo daugybe garstyčių rūšių.

Prieskoniai iš lysvių

Garstyčios — kryžmažiedžių šeimos vienmetė žolė. Jų sėklose yra iki 25 proc. riebių aliejų. Lapuose gausu A2, B1, C, B2, PP vitaminų, kalcio ir geležies druskų. Iš lapų gaminamos salotos, juos galima troškinti ir virti, patiekti kaip garnyrą prie mėsos ir žuvies patiekalų. Garstyčių lapų parduodama daugelyje Europos parduotuvių ir jie laikomi puikiu prieskoniu.

Garstyčių aliejus yra ypač naudingas, nes jame yra polinesočiųjų riebiųjų rūgščių, kurios mažina širdies kraujagyslių, aterosklerozės, tromobozės vystymąsi ir stabdo uždegiminius procesus. Be to, jis turtingas A, D (jo garstyčių aliejuje 1,5 karto daugiau nei saulėgrąžų) ir E vitaminų, taip pat natūralaus antioksidanto, kuris stabdo vėžio vystymąsi, normalizuoja medžiagų apykaitą, stimuliuoja lytinę funkciją ir lėtina senėjimo procesus.

Na, o mums visiems įprastos garstyčios gaminamos iš garstyčių miltelių įdedant į juos augalinio aliejaus, acto, cukraus, druskos ir prieskonių.

Geros kokybės garstyčios yra aitraus ir aštraus skonio, nekarčios ir nerūgščios, neturi būdingo augalui specifinio kvapo. Kokybiškas produktas neturėtų kvepėti actu, turi būti tirštos vienalytės konsistencijos.

Ne visos vienodos

Dižono garstyčios.  Jos gaminamos iš juodų arba rudų garstyčių sėklų su vynu, kuris šioms populiarioms prancūziškoms garstyčioms suteikia švelnaus ir sūroko skonio. Tai klasikinis prieskonis, skirtas mėsai, keptai grilyje. Tai aštrios garstyčios, puikiai tinkančios lengvam maistui. Jos tinka salotų pagardams, padažams, o majonezui suteikia kitokį skonį.

Angliškos garstyčios.  Aštrios garstyčios, gaminamos iš baltų garstyčių sėklų, kurios kartais sumaišomos su kviečių miltais, kad būtų reikiamos konsistencijos masė, o dėl gražios spalvos dedama ciberžolių miltelių. Tai tradicinis prieskonis ant grotelių keptai mėsai, tinka ir šaltai rūkytai mėsai ir dešrelėms. Tokios garstyčios parduodamos miltelių pavidalo arba jau paruoštos. Tinka patiekalams su sūriu, suflė ir padažams.

Prancūziškos garstyčios.  Tai aromatingos, švelnaus skonio garstyčios, kurios gaminamos iš rudų bei juodų garstyčių sėklų, vyno acto, estragono ir krapų. Patiekiama prie picos ir mėsos.

Garstyčių milteliai.  Jie labai patogūs naudoti. Prieš valgant šiuos miltelius reikia sumaišyti su šaltu vandeniu. Sumaišius su vandeniu, iš garstyčių sėklų išsiskiria aliejus, kuris garstyčioms suteikia joms būdingą skonį. Po kurio laiko aromatas išnyksta, todėl kiekvieną kartą galima pasigaminti šviežių garstyčių. Patiekiamos jos su šaltai rūkyta mėsa. Garstyčių milteliai taip pat tinka salotų pagardams, sūrių padažams, majonezams gaminti, o dėl gan aštraus skonio jų reikia labai mažai. Norint pagaminti garstyčias iš miltelių, reikia sumaišyti lygiomis dalimis šalto vandens ir garstyčių miltelių, palikti 10 min., kad garstyčios nusistovėtų, ir tik tuomet naudoti.

Grūdėtosios garstyčios.  Jos gaminamos iš garstyčių grūdelių ir baltojo vyno, yra švelnaus skonio ir puikiai tinka mėsai kepti ant grotelių. Garstyčių sėklos visai nesutrupa, tad patiekalui suteikia traškumo. Jos yra minkštos, tačiau labai aštrios. Jos naudojamos gaminant sviestinius padažus, prie vištos ir kiaulienos patiekalų arba tepamos ant sumuštinių su mėsa. Tinka salotų pagardams.

Kelios idėjos šeimininkėms

* Kelis šaukštus garstyčių galima dėti į sriubas, guliašus arba padažus.

* Truputį grūdėtųjų garstyčių galima įdėti į bulvių tyrę.

* Greitas padažas: keptą vištą galima užpilti grietinės, baltojo vyno ir Dižono garstyčių padažu.

Beje…
Lietuviškoje virtuvėje garstyčios dažniausiai vartojamos tik prie užkandžių ir kitų šaltųjų patiekalų arba prie keptų dešrelių.

Prancūziškoje virtuvėje grynos garstyčios beveik nenaudojamos, užtat jų dedama į padažus, troškinius. Švedų virtuvėje jos naudojamos kaip prieskonis prie žuvies patiekalų: silkių marinatui gaminti, žuviai prieš troškinant ir kepant paruošti, kartais žuvies ir kitiems sultiniams gaminti.

 

panašūs įrašai

Leave a Reply

*visos teisės saugomos © 2006-2011