SŪRIO FONDIU

ne kas...būna ir geriau...normaliai.neblogai!puiku! (balsavo 6 , reitingas: 4.50 iš 5)
Loading...

migle
Bešluostinėdama kampus, užkliuvau už saviškio fondiu rinkinuko :lol: Tad ir sumąsčiau į čia perkelt -ir beletristikas,(jas patrumpinau) ir receptus. :mrgreen: Šaltiniai -patys įvairiausi -ir iš omni, ir delfio ir iš “belekur”. Iš praktikos galiu pasakyt, kad iš mėsiškų man skanu su pakepintais vištos krūtinėlės gabaliukais, o jei vaisius šokolade/konjakuos ir pan. mirkyt -tai geriau visokie bananai/kiviai, nei kokios kietos kriaušės ar obuoliai.Bet tai tik mano nuomonė ;)
____________
____________________

GAMINAME FONDIU

Daugybė žmonių eina iš proto dėl fondiu. Ir visa tai paaiškinama: tai prabangu, skanu, paprasta, įspūdinga ir labai smagu! Jeigu norite neįprastos vakarienės savo šeimai arba užkandžio vakarėliui, kuris sukels aplinkinių susižavėjimo šūksnius, fondiu yra pats tinkamiausias pasirinkimas.
Lydykite!

Daugelis fondiu pradedami gaminti pašildant baltą vyną, kol jis užverda. Tuomet reikia sumažinti karštį ir atsargiai įmaišyti sūrį bei šildyti maišant, kol šis išsilydys. Visuose sūrio fondiu receptuose yra kokios nors rūšies krakmolo – pageidautina, kad tai būtų bulvių arba kukurūzų krakmolas.
Jeigu jūs aptikote receptą, kurio sudėtyje nėra krakmolo, jo drąsiai galite įdėti pati, kad fondiu neišsiskirtų ir nesusitrauktų. Išmaišykite keletą arbatinių šaukštelių kukurūzų krakmolo su tarkuotu sūriu prieš dedant į verdantį vyną arba išplakite su vyšnių arba kitu likeriu, kurį supilsite iš karto, kai tik sūris bus išsilydęs.
Patiekite!
Jeigu norite puikiausių rezultatų, paruoškite fondiu keptuvėje ant viryklės, tuomet perpilkite į fondiu puodą, kad jis išliktų šiltas, kol valgysite. Jeigu fondiu yra per skystas, padidinkite ugnį ir greitai pamaišykite, kol išgaruos šiek tiek skysčio; tik neleiskite jam užvirti! Jeigu visiems dar bevalgant fondiu pasidaro per tirštas, įpilkite dar šiek tiek vyno, padidinkite ugnį ir pamaišykite, kol fondiu bus vientisas; dar kartą primename, neleiskite jam užvirti!
Pagardinkite!

Lygiai taip pat kaip ir gaminant sūrio padažą, fondiu variacijoms nėra ribų. Naudokite skirtingus sūrius, įmaišykite česnaką, prieskonius, saulėje džiovintus pomidorus, prieskonines žoleles arba bet ką, ką tik leidžia jūsų fantazija. Ir atminkite, kad į fondiu mirkyti taip pat galima praktiškai bet ką.
Be skirtingų duonų fondiu galima patiekti ir su vynuoginiais pomidorais, vynuogėmis, saliero ar morkos gabalėliais, mėsos kubeliais, garintais brokoliais, kalafiorais ir šparagais, obuolių ir kriaušių skiltelėmis ar bet kokiomis kitomis daržovėmis ir vaisiais, kurių galima gauti šiuo metų laiku ir kurie tinka prie sūrio (užuomina: prie sūrio tinka beveik VISKAS!).
 

 SŪRIO FONDIU

Į šį kreminį gardų fondiu galima mirkyti skrudintą duoną, krekerius arba prancūzišką duoną. Šiam receptui rekomenduojama naudoti fondiu puodą, tačiau jeigu jo neturite, galite naudoti ir paprastą keptuvę.
1 skiltelė česnako,
1 svaras šveicariško sūrio supjaustyto kubeliais,
1 1/2 šaukšto bulvių krakmolo,
1 stiklinė sauso balto vyno,
1 žiupsnelis malto muškato riešuto ,
Druskos ir pipirų pagal skonį ,
2 šaukštai vyšnių likerio,
1 kepalas prancūziškos arba itališkos duonos, supjaustytos 2,5 cm dydžio kubeliais.
Fondiu puodo (arba keptuvės, paprastos puodo) vidų įtrinkite česnako skiltele. Jeigu naudojate kilnojamąją viryklėlę, būtinai įpilkite pakankamai vandens, kad jis uždengtų keptuvės dugną ir ją apsaugotų.
Suberkite kubeliais pjaustytą sūrį į bulvių krakmolą ir padėkite į šalį.
Supilkite į indą vyną ir pašildykite. Kuomet vynas sušils, suberkite sūrį. Lėtai kaitinkite ir maišykite, kol sūris išsilydys ir susimaišys su vynu. Pagardinkite smulkintu muškatu, druska ir pipirais. Kuomet bus paruošta patiekti, įplakite vyšnių likerį. Patiekite su duonos kubeliais.
8 porcijos.
Paruošimo laikas: 10 minučių
Virimo laikas: 20 minučių
Paruošiama per: 30 minučių.

Į šį kreminį gardų fondiu galima mirkyti skrudintą duoną, krekerius arba prancūzišką duoną. Šiam receptui rekomenduojama naudoti fondiu puodą, tačiau jeigu jo neturite, galite naudoti ir paprastą keptuvę.1 skiltelė česnako,1 svaras šveicariško sūrio supjaustyto kubeliais,1 1/2 šaukšto bulvių krakmolo,1 stiklinė sauso balto vyno,1 žiupsnelis malto muškato riešuto ,Druskos ir pipirų pagal skonį ,2 šaukštai vyšnių likerio,1 kepalas prancūziškos arba itališkos duonos, supjaustytos 2,5 cm dydžio kubeliais.Fondiu puodo (arba keptuvės, paprastos puodo) vidų įtrinkite česnako skiltele. Jeigu naudojate kilnojamąją viryklėlę, būtinai įpilkite pakankamai vandens, kad jis uždengtų keptuvės dugną ir ją apsaugotų.Suberkite kubeliais pjaustytą sūrį į bulvių krakmolą ir padėkite į šalį.Supilkite į indą vyną ir pašildykite. Kuomet vynas sušils, suberkite sūrį. Lėtai kaitinkite ir maišykite, kol sūris išsilydys ir susimaišys su vynu. Pagardinkite smulkintu muškatu, druska ir pipirais. Kuomet bus paruošta patiekti, įplakite vyšnių likerį. Patiekite su duonos kubeliais.8 porcijos.Paruošimo laikas: 10 minučiųVirimo laikas: 20 minučiųParuošiama per: 30 minučių.

Tradicinio sūrio fondiu receptas

1 česnako skiltelė, 150 ml sauso baltojo vyno, 1 arbatinis šaukštelis citrinos sulčių, 275 g tarkuoto Emmenthal sūrio, 275 g tarkuoto Gruyere sūrio, 1 valgomasis šaukštas kukurūzų miltų, 3 valgomieji šaukštai vyšnių degtinės (kirsch), žiupsnelis baltųjų pipirų, žiupsnelis malto muskato riešuto, žiupsnelis paprikos pipirų.

Ištrinkite fondiu indo vidų česnako skiltele. Supilkite į indą vyną bei citrinos sultis ir kaitinkite ant mažos ugnies. Pamažu suberkite tarkuotą sūrį ir maišykite aštuoniukės judesiu, kol visas sūris išsilydys.

Kai mišinys pradės burbuliuoti, į indą supilkite išplaktą kukurūzų miltų ir vyšnių degtinės mišinį. Kaitinkite dar 2-3 minutes, pagal skonį pridėkite pipirų, muskato riešuto ir paprikos.
Patiekite su prancūziškos duonos kubeliais.

Greitasis fondiu

200 g grietinėlės sumaišyk su 100 g baltojo vyno. Į mišinį suberk 1 pakelį KNORR šveicariškos tirštos sūrio sriubos ir užvirink. Sudėk 200 g savo mėgstamo lydyto sūrio ir dar kartą užvirink. Valgyk tiesiai iš puodo su duona arba daržovėmis. Puikus patiekalas netikėtiems svečiams!

Ruošti 10 minučių, virti 10 minučių

Paprastasis fondiu

Jūsų fondiu vakarėlis neįsisiūbuos, kol sūris nepradės lydytis. Pasigaminkite šį paprastą čederio sūrio fondiu! Jis tobulai tinka su duonos arba daržovių gabalėliais.

2 stiklinės pieno,
1 šaukštas Vorčesterio padažo,
2 arbatiniai šaukšteliai maltų sausų garstyčių,
1 skiltelė česnako, nulupto ir susmulkinto,
3 šaukštai miltų,
6 stiklinės tarkuoto čederio sūrio.

Vidutinio dydžio keptuvėje padažams ant mažos ugnies sumaišykite pieną, Vorčesterio padažą, maltas sausas garstyčias, česnaką ir miltus. Kaitinkite beveik iki užvirimo. Palaipsniui įmaišykite Čederio sūrį. Kaitinkite toliau, kol visas sūris išsilydys. Supilkite mišinį į fondiu puodą ir laikykite šiltai ant ugnies.
64 porcijos
Paruošimo laikas: 5 minutės
Virimo laikas: 10 minučių
Paruošiama per: 15 minučių.

Sūrio ir pomidorų fondiu

Šveicariškas Gruyere ir naminis šveicariškas sūriai išsilydo labai greitai ir ypatingai skaniai susimaišo su pomidorais šiame puikiame fondiu. Patiekite su riekelėmis pjaustytomis bagetėmis.

3 stiklinės
2 šaukštai sviesto,
2 skiltelės smulkinto česnako,
1/2 šaukšto susmulkintų svogūnų,
3 maži pomidorai be sėklų, supjaustyti,
1 1/2 stiklinės sauso balto vyno,
1 svaras šveicariško Gruyere sūrio, tarkuoto,
1/2 svaro šveicariško sūrio, tarkuoto.

Fondiu puode ant vidutinio kaitrumo ugnies išlydykite sviestą. Įmaišykite česnaką ir svogūną. Lėtai pakepinkite ir maišykite, kol daržovės suminkštės.
Įmaišykite pomidorus ir pakepkite dar 3 minutes. Supilkite vyną. Toliau maišykite, kol vynas beveik užvirs. Nuimkite nuo ugnies ir suberkite Gruyere ir šveicarišką sūrius. Maišykite, kol jie išsilydys.
Viso -24 porcijos
Paruošimo laikas: 20 minučių
Virimo laikas: 20 minučių
Paruošiama per: 40 minučių.

Kreminis daržovių fondiu

Tai yra populiaraus kreminio sūrio fondiu versija. Mėgaukitės juo ir naudokite savo mėgiamas daržoves ir sūrį. Patiekite su daržovėmis ir duonos lazdelėmis.
4 stiklinės
1/4 stiklinės pieno,
1/4 stiklinės balto vyno,
1 (230 gramų) pakelis tarkuoto Čederio sūrio,
1 (230 gramų) pakelis tarkuoto Monterey Jack sūrio,
1 (230 gramų) pakelis kreminio riebaus sūrio,
1/4 stiklinės pjaustytų žalių svogūnų,
1/4 stiklinės pjaustytų špinatų, atšildytų ir nusausintų,
1 arbatinis šaukštelis maltų sausų garstyčių,
1 arbatinis šaukštelis maltų raudonųjų ankštinių pipirų,
1 arbatinis šaukštelis česnako miltelių,
1 arbatinis šaukštelis rupiai maltų juodųjų pipirų.
Vidutinio dydžio padažinėje keptuvėje ant vidutinio kaitrumo ugnies sumaišykite pieną, baltąjį vyną, čederio sūrį, Monterey Jack sūrį ir lydytą sūrį. Kaitinkite dažnai pamaišydami kol šis išsilydys, apie 10 minučių.
Įmaišykite žaliuosius svogūnus, špinatus, sausas garstyčias, raudonuosius ankštinius pipirus, česnakų miltelius ir juoduosius pipirus. Toliau virkite, kol visi ingredientai gerai susimaišys, apie 10 minučių.
Perpilkite mišinį į fondiu puodą ir laikykite ant ugnies, kad viso valgymo metų būtų karštas.
32 porcijos
Paruošimo laikas: 15 minučių,
Virimo laikas: 20 minučių,
Paruošiama per: 35 minutes.

Kiti sūrio fondiu receptai

Yra labai daug sūrio fondiu rūšių, nuo klasikinio ;(kai naudojami šveicariški sūriai) iki fondiu, kai naudojami ne tik įvairūs sūriai, bet ir kiti ingredientai.

. ❗ ❗ ❗ M i r k i n i ų  į v a i r o v ė

prancūziško bageto gabaliukai,
kari duonos kubeliai (apkepti svieste su trupučiu kari miltelių),
skrudintos juodos duonos kubeliai,
šviežios daržovės,
keptos mėsos gabalėliai ir t.t.
Galima mirkyt bulvytes apkepintas, žiedinius kopūstus  apvirtus, cukiniju gabalelius.

Šveicarijoje prie fondiu tradiciškai patiekiama taurė vyno.
Draugų vakarėliuose galima prisiminti seną šveicarų paprotį, susijusį su fondiu valgymu. Tas, kas palieka duonos gabalėlį (nukrenta nuo šakutės) mirkale, tas turi atlyginti savo kaltę. Jeigu tai yra moteris, ji turi pabučiuoti kiekvieną vakarėlyje dalyvaujantį vyrą, o jeigu tai vyras – jam labiau nepasisekė – jis privalo nupirkti po vyno butelį kiekvienam svečiui. Jei kuriam svečiui duonos gabalėlis nukrenta antrą kartą, jam tenka surengti kitą fondiu vakarėlį.
Ženevos fondiu

(4-6 porcijos)

560 g sutarkuoto fermentinio sūrio,
5 šaukštai grietinės,
3-4 kiaušinių tryniai,
80 ml baltojo vyno,
truputis pipirų,
muskatų.

Į fondiu indą supilame vyną. Sudedame grietinę, surį, kiaušinių trynius, įberiame prieskonių ir kaitiname, kol išsilydo sūris. Nuolat maišome. Patiekiame su duonos skrebučiais, virtomis bulvėmis ar makaronų gaminiais.

xxx

Balto vyno ir kelių sūrio rūšių mišinys. Mirkykite padžiovintos baltos duonos gabalėlius šiltame sūryje ir mėgaukitės užsigerdami ypatingai tinkančiu su šiuo patiekalu vynu,alumi ar kitu Jūsų mėgstamu

– tiek ruošiant sūrio fondiu, tiek valgant užsigerti labiausiai tinka SAUSI VYNAI -Chablis, Hock, Riesling ir kiti
SŪRIO RŪŠYS :
Cheddar, Emmenthal, Gruyere, Parmesan, Gouda, Edam…
lietuviški-
Vilkyškių pieninės „Tilžės“ ir „Gouda“,
„Žemaitijos pieno“ „Ž’ementalį“ ir „Džiugą“,
Kauno sūrinės „Tilsit“,
„Rokiškio sūrio“ „Gojų“.

xxx

Jums prireiks:
400–500 g įvairių sūrių
1 skiltelės česnako
400 ml sauso baltojo vyno
2 arbatinių šaukštelių kukurūzų krakmolo
2 valgomųjų šaukštų vandens
1 g juodųjų pipirų
1 g tarkuoto muskato
2 valgomųjų šaukštų vyšninės degtinės (arba paprastos)

Gaminimas:  Tinkamos sūrio rūšys – EMENTALIS, GOUDA, EDAMER., lietuviški -Jeigu pageidaujate tam tikro fondiu tirštumo, sūris turi būti riebus. Taip pat galima pirkti jau paruoštą fondiu sūrio mišinį. Sūrį stambiai sutarkuokite. Fondiu puodą įtrinkite perpjautomis česnako skiltelėmis ir į vidų supilkite vyną. Vyną pašildykite iki virimo temperatūros, tuomet sumažinkite ugnį. Lėtai maišydami dėkite paruoštą, t. y. sutarkuotą sūrį. Kad sūrio masė nepriliptų, labiau maišykite ties dugnu.
Vandenyje išmaišykite kukurūzų krakmolą ir lėtai maišydami supilkite jį į sūrio masę. Sūrio masę paskaninkite pipirais, muskato riešutu, degtine. Paruoštus duonos gabalėlius smeikite ant fondiu šakučių, maišykite puode, kur jie apsivynioja karšta sūrio mase. Užkąsti galima vaisiais ar daržovėmis, tai priklauso nuo žmogaus skonio ir noro.
Kad šilta sūrio masė per greitai neatvėstų, ši porcija yra skirta ne daugiau kaip 4 ragaujantiems.

Pievagrybių fondiu

Apkepinti svogūną ir troškinti tuziną smulkiai supjaustytų pievagrybių. Įmesti smulkintą česnako skiltelę.
Įberti lydyto sūrio, įpilti 2 šaukštus balto vyno.Nukelti nuo ugnies ir perpilti į molinį puodelį.
Aliejuje pakepinti kubeliais supjaustytos duonos.
Pasmeigti šakute skrebutį ir pamirkyti į fondiu. 
. :!: Keletas praktinių patarimų,
kurie gali būti jums naudingi ruošiant sūrio fondiu

– fondiu visada naudokite sausą vyną. Jei vynas nėra pakankamai sausas, pagelbės keletas citrinos sulčių lašų;

– jei fondiu mirkalas susitraukia (iškrenta varškės tipo nuosėdos), problemą išspręs truputis šviežiai spaustų citrinos sulčių;

– jei fondiu per skystas, pridėkite daugiau sūrio arba kukurūzų miltų ir vyno plakinio;

– jei fondiu per tirštas, praskieskite trupučiu šilto vyno;

– atminkite, kad sūris lengvai prisvyla, todėl geriausia yra naudoti indą su storu pagrindu. Kaitinimo šaltinio liepsna turi būti minimali, mirkalą reikia nuolat maišyti, kol sūris ištirpsta ir sutirštėja.

panašūs įrašai

Leave a Reply

*visos teisės saugomos © 2006-2011