Dzūkiškos bandos (ATNAUJINTA! )
|komentarų nėra
migle:
Receptą aptikau iškirptą iš kažkokio prieštvaninio žurnalo -lapai net pageltę
Reikia: 10-15 didelių bulvių, druskos, džiovintų kopūstlapių, miltų (jei reikia – tešlai).
Bulves sutarkuojame ir, padėjusios pakreiptą indą su tarke, palaukiame, kol nusistos krakmolas.Tada nupilame skystį, tešlą pasūdome ir gerai išmaišome.Jei perdaug skysta -pridedame miltų ir vėl gerai išmaišome.Paruoštą tešlą krečiame ant išdžiovinto kopūstlapio ir greitai pašauname į orkaitę. Iškepusios bandos gražiai pagelsta ir lengvai nusiima nuo lapo.
P.S. Kažin, ar dabar toje pačioje orkaitėje(su ventiliatoriumi, nustačius ~ 50 laipsnių šilumos), nebūtų galima dar ir tų kopūstlapių padžiovinti? Kaip manote?
xxx
Ir dar -manau verta pacituot interneto platybėse sužvejotą dzūko(gal dzūkės) komentarą:
Nuo Merkines,
Bandas mano mama(o dabar ir aš)kepdavo šiek tiek kitaip. Išsivirdavom bulvių(tikdavo ir senos), susimaldavom.Tada būtinai šviežias bulves susitarkuodavom,biškį nusausidavom,sumaišydavom su virtom bulvės, įdedavom druskos.Man skaniausios yra su DARYCINIU-pienas,varškė,druska. Tarp kitko-bandų negalima pjauti peiliu,valgyti su šakute. Bandas plėšom ir valgom tik su rankom.Darycinį tai su šaukštais. Tarp kitko -darycinis buna visada vienoje lėkštėje arba tarmiškai bliūde.
Virjes
Mano mama bandoms truputį nusunkia bulves, tada įmeta šaukštą rūgščios grietinės (jei senos bulvės , kad pabaltų, šviežioms nebūtina) druskos, pipiriukų . Tada deda ant džiovinto kopūsto lapo tarkius, formuoja tokį apvalų blyną ir kepa. Kopūstlapis nebūtinai, bet jis tikrai priduoda “kitokį” skonį . Galima ir skardoje kepti . Kai iškepa – pjausto gabaliukais, mirko kiekvieną į pieną, deda į indą. Viską užpila svogūno, sviesto, spirgų ir grietinės padažu. Tada uždengia ir vėl pečiun- kad pašustų . Tuomet valgom- riebalai teka per barzdą
Mūsų vaikinai(tėvas ir vyras)mirkytų nelabai nori- laužia tik iškeptą, dažo į grietinę ir kerta . -Būtent laužia- sako taip skaniau 😉
Markeris
Kepėm pagal Virjes rekomendacijas . Ant šviežių kopūstlapių. Kadangi bulvės šviežios, tai nusunkėm gerai, dar dėjau grietinės, druskos ir pipirų. Ant kopūsto lapų ir ant begęstančių žarijų kiemo “duchovkėj”. Kai sukietėjo/iškepė (darėm kiekvieną pagal kopūsto lapą dydį), suplėšėm, dėjom į stiklinį kepimo indą (daugiau nieko tinkamo tokiai duchovkei neturiu) 🙄 , Prišutinau didelę storadugnę keptuvę spirgų iš šoninės, svogūnų ir didelio kiekio grietinės ( dėjau 20 proc. riebumo). Skanu 🙂 Bet gi riebu 🙄 – konkrečiai, nemažai alaus išgėrėm .