Mieliniai pyragėliai su raugintais kopūstais
|komentarų nėra
Mielinei tešlai reikia:
500 g miltų,
50 g cukraus,
25 g presuotų mielių (arba 1 mažiukas pokelis sausų),
kiaušinis,
250 ml pieno arba vandens,
50 g sviesto (arba aliejaus),
žiupsnelis druskos.
Įdaras:
0,5 kg raugintų kopūstų
1/4 galvutės šviežio kopūsto
1-2 galvutės svogūno
krapų
aliejaus kepimui
Tešlai pirmiausia paruošiam įmaišalą – visas mieles užberiam 2 šaukšteliais cukraus ir įpilam šlakelį šilto pieno ar vandens. Kai mielės išsileidžia, įberiam porą šaukštų miltų, išmaišom, uždengiam ir paliekam šiltoje vietoje, kad pakiltų. Po to iškart supilam į likusius miltus, sudedam su cukrumi ir žiupsneliu druskos išsuktus kiaušinius ir gerai išmaišom mediniu šaukštu, rankiniu ar elektriniu maišikliu, arba – rankomis. Baigiant minkyti supilam tirpintą sviestą. Tešla turėtų gautis pominkštė.
Pastatom tešlą šiltai (kišau į pašildytą orkaitę) maždaug 2 valandom pakilti.
Imamės įdaro. Pirmiausiai perpilam šaltu vandeniu raugintus kopūstus – kad įdaras nebūtų per rūgštus. Pakepinam aliejuje susmulkintus šviežius kopūstus, po kiek laiko -suberiam svogūnus ir kepinam ant gan silpnos ugnies, iki suminkštės. Po to suberiam raugintus kopūstus, troškinam drauge. Maždaug po 5 min. įpilam pusę stiklinės vandens.Troškinam vis pamaišydami, kol visi kopūstai suminkštės.Prieš pabaigą įberiam krapų saują ir, jeigu reikia – šiek tiek druskos.
Tešlą iškočiojam iki maždaug 5 mm storio, išpjaunam skritulėlius (didesniu ar mažesniu puoduku ar forma, nuo to priklausys pyragėlių dydis). Į vidų dedam įdarą, gerai užsandarinam ir dedam ant lentos – “siūle” į apačią. Palaukiam šiek tiek, kad pakiltų.
Po to įkaitinton keptuvėn pilam aliejų ( maždaug 1 cm storio sluoksniu, kai jis įkaista gerai – dedam pyragėlius, palikdami tarp jų bent 5 mm tarpus. Kiekvieną pusę, vis pavartydami, kepam, kol gražiai apskrus, prireikus -dar apverčiam ir taip, kad ir šonai gražiai apskrustų.
Iš recepte minėto tešlos kiekio man gavosi 12 gan didelių pyragėlių.Jei lipdysim mažiukus -laisvai gausis bent 24.
Suprantama, tokius pyragėlius galima kepti ir orkaitėje (įkaitintoje iki 180 laipsnių). Tik tuomet pyragėlių paviršių verta patepti plaktu kiaušinio tryniu.
…………………………………………….
Be abejo -įdarai gali būti bet kokie -ir grybų, ir virtų bulvių ar kopūstų, ir varškės ar mėsos,netgi uogų ar … obuolių.
Jeigu tešlon vietoj pieno pilsite vandenį ir nedėsit kiaušinio bei sviesto – tokie pyragėliai kuo puikiausiai tiks ir Kūčių stalui.
Miglė